logo

Tel Helvası Nasıl Yapılır?

3 yıl önce
5.170 kez görüntülendi

Tel Helvası Nasıl Yapılır?

Malzemeleri:
1 kilogram toz şeker
Yarım litre süt
1 kilogram beyaz un
1 yemek kaşığı tereyağı

tel helva

Yapılışı: 1 kilo toz şeker ile Yarım litre süt, ile ateş üzerinde kaynamaya bırakılır. Kıvama geleceği sırada yarım limon sıkılır. Kıvama geldiğini anlamak için kaynayan şekerden bir damla soğuk suya damlattığımız zaman boncuk halini alırsa olmuş demektir.


Sponsorlu BağlantılarAğdalaşmış şeker yağlanmış temiz bir mermer üstüne veya yağlanmış bir tabağa çevrilir. Soğumağa bırakılır. Diğer tarafta 1 kilogram un 1 kaşık yağ ilave edilerek hafif ateşte miyane kokusu duyuluncaya kadar kavrulur.

Tabakta ılınmış olan ağda en az iki en çok dört insan tarafından çocuk bileği kalınlığında avuçlar arasında bir halka haline getirilir. Büyük bir sinide bulunan unun üzerine hazırlanan ağda halkası konur. Üzerine un ekilir ve halka bir taraftan diğer tarafa avuç içerisinde hafif 25 defa ince saç teli haline gelinceye kadar tekrarlanır.

Bu suretle unu kendine alınır. Soğuk bir yerde bırakılır. Soğuyan halkayı 4 parçaya bıçakla böler ve her parçayı elimize alarak silkeleriz, böylece helva tellenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ozyy diyor ki:

    süt mü su mu?????

  2. admin diyor ki:

    Bunu süt ile de su ile de yapanlar var. Biz süt ile yapıyoruz. Fakat süt kokusu gelir vs. gibi bir düşünceye sahip iseniz su ile de yapılabilir.

Yorum Yaz

Close
Yukarı Çık DMCA.com